IMG
Vinsmaking

Pinot Noir gjennom Europa

De senere årene har Pinot Noir blitt mer og mer populær, og i kveld tok Morten oss med på en reise i Pinot Noir’s navn gjennom Europa. PN blir av mange omtalt som en primadonna-drue som er veldig krevende å dyrke med sitt tynne skall og tilbøylighet for sykdommer. Men dersom man lykkes med Pinot Noir i vinmarken kan man få betalt med flotte og elegante viner som de fleste vindrikkere hungrer etter.

Pinot Noir trives best i kjølige områder der jordsmonnet er veldrenert og gjerne kalkrikt. Med de beste forhold fremstår vinen som fruktig med tydelig preg av røde bær som rips og bringebær, men også en kompleksitet som gjerne fremmer jordlige og animalske toner. Vinene får enda mer kompleksitet ved forsiktig fatbruk i kjelleren, men som i vinmarken må vinene behandles med varsomhet her også.


IMG

Grisoni Cuvée Les Rables Pinot Noir 2023 – Pris: 380,-
Produsent: Domaine Grisoni
Sveits, Trois Lacs, Neuchâtel
Druer: Pinot Noir 100%

Vi startet med en vin fra Sveits som vi ikke smakte i vår Sveits-smaking. Området Trois-Lacs ligger som navnet antyder ved tre sjøer vest av Bern, like ved grensen til Frankrike (ikke så langt fra Jura).
Fargen er medium rød med er spesiell matt overflate. Duftintensiteten er relativt svak av røde bær (rips, kirsebær og jordbær), grønne urter, balsam og ganske jordlig (som å grave i våt jord). Smaken er også forsiktig med en tydelig bitterhet som mandel, druelstein eller grønn busk, men også noe jordbær, kirsebær, krydder og mineralitet. Det balsamisk ligger også der i form av einer. Vinen er litt forsiktig, og derfor kjennes et svakt alkoholstikk.
Vinen åpnet seg en del etter en time på karaffel.

85 poeng / terningkast: 4


IMG

Simpsons Rabbit Hole Pinot Noir 2023 – Pris: 379,-
Produsent: Simpsons Wine Estate
England, Kent
Druer: Pinot Noir 100%

En gammel kjenning for oss som har besøkt produsenten i Kent, men vi har ikke smakt denne siden vi var der. I England har de store årgangsvariasjoner og 2023 regnes som en «historisk stor» avling med svært god kvalitet.
Vinen har lys rød farge, og fremstår litt forsiktig men med god intensitet. Her er det ren syrlig duft av frukt som jordbær, bringebær og rips. I tillegg finner vi urter, røde blomster (roser), toast (røyk), jordlige og animalske toner.
Smaken har kanskje litt undermoden frukt (jordbær, rips) i tillegg til noe stilk , urter, krydder og lett fat (vanilje). En lekker vin med fint fatbruk!

89 poeng / terningkast: 5


IMG

Solveigs NY Pinot Noir 2023 – Pris: 370,-
Produsent: Solveigs – Jens Heinemeyer
Tyskland, Rheingau
Druer: Pinot Noir 100%

Tyskland har etter hvert fremstått som et av de beste områdene for å dyrke Pinot Noir i Europe. Som regel dyrker de en tysk klone som tåler de kjølige forholdene i landet bedre (Spätburgunder), men Jens Heinmeyer bruker burgundiske kloner i sine vinmarker. Jens er regnet som en av pionerene for tysk PN, og han har et stort utvalg av viner som vi har smakt tidligere.
Medium rød-lilla farge og god duftintensitet. Her er det syrlige kirsebær, jordbær, balsam, fat, krydder, urter, treverk, fiol, te og noe kjøttaktige animalsk. En meget kompleks duft.
Vinen smaker av modne kirsebær og jordbær, samt urter, fat, floral og animalsk. En «varm» og stor vin som fremstår litt direkte. Fin balanse.

88 poeng / terningkast: 5


IMG

Sanctum Prestige Pinot Noir 2021 – Pris: 480,-
Produsent: Sanctum
Slovenia
Druer: Pinot Noir 100%

Nok en kjenning for vinklubben som vi hadde på smaking med Slovine i fjor. Sanctum er et boutique winery. De er fascinert over Burgund, og lager for det meste viner av Chardonnay og Pinot Noir i «Burgund-stil».
Lys rød farge og god intensitet. Her er det ren fruktig duft av markjordbær, parfyme (blomst), tørkede urter, fat og litt animalske dufter som antikk lær.
I munnen tenker vi først og fremst på flott fatbruk, men det er også rene smaker av jordbær, kirsebær, urter, krydder, te og jordlig mineralitet.
En veldig elegant vin! Fin balanse.

91 poeng / terningkast: 6


IMG

Niepoort Projectos Pinot Noir 2022 – Pris: 700,-
Produsent: Niepoort
Portugal, Douro e Porto, Duriense
Druer: Pinot Noir 100%

Det anerkjente portvinshuset Niepoort har mange spennende prosjekter både i Portugal og Tyskland, men Pinot Noir fra Douro må sies å være veldig spesielt! Niepoort vet hva de driver med, og selv om PN ikke er vanlig å finne i Portugal så klarer de å lage gode viner av druen.
Medium rød med brun kant og medium+ duftintensitet. Her er det litt mer søtlig fruktduft av moreller, jordbær og rips. Det er også ganske mye krydder, samt fat, lær, blomster, røyk og noe animalske toner.
I munnen er vinen fyldig og konsentrert med smak av fat, krydder, blomster, urter og litt moden søtlig frukt. Lang ettersmak.
En helt annen stil enn kveldens andre viner.

90 poeng / terningkast: 5


IMG

Vosne-Romanée 1er Cru «Les Suchots» 2018 – Pris: ca 90€
Produsent: Moillard-Grivot
Frankrike, Bourgogne, Vosne-Romanée
Druer: Pinot Noir 100%

Til sist en vin fra Côte D’or – hjertet i Bourgogne der druen har sin opprinnelse, og der de store vinene kommer fra. Nå har jo prisene på vin fra Burgund eksplodert, så selv om vinen er nokså dyr så er det en rimelig 1er cru i markedet. Denne vinen kjøpte Morten med seg når han besøkte vingården i Bourgogne for noen år siden.
2018 var et varmt år, og i Bourgogne gav det veldig modne druer som igjen gav litt høyt alkoholnivå som bare de beste får integrert. Dette er en av de tingene området har slitt med de siste årene i tillegg til vårfrost og hagl.
Vinen har medium dybde og rødbrun farge. Intensiteten er god med en elegant duft av jordbær, fat, vanilje, krydder, parfyme og steinete mineralitet. Avdempet frukt og litt integrerte dufter.
I munnen er det moden frukt, krydder, lær, vanilje og sopp. Fin stofflighet med integrerte alkohol og tannin. Assosiasjoner til hestesadel i ettersmak.

91 poeng / terningkast 5


Som tradisjonen er ble det oster og spekemat etter smakingen. Morten hadde funnet noen oster som skulle passe til vinene og tillegg til et lekkert utvalg skinker og spekepølse.

Hos Morten

Legg igjen et svar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Translate »