2c84032f2e206e65abe6a1bf94611db4fa220377
Bli kjent med...,  Informasjon

Bli kjent med druen Merlot

Dette er en artikkel i serien «Bli kjent med …» der vi presenterer druer, vinstiler og andre tema som kan hjelpe nye vinelskere som ønsker å lære mer om vin. Artikler i serien samler vi på denne siden.

Merlot er den mest plantede druen i Bordeaux der den som regel blandes med Cabernet Sauvignon for å gi best mulig balanse i vinene fra området. Merlot er plantet i mange andre områder rundt omkring i verden, og også der blir druen ofte benyttet som en av flere druer i en flerdruevin. Blandet med Cabernet Sauvignon kalles miksen ofte for Bordeaux-blend.
Men druen kan fint levere gode viner alene, og da får vi ofte fløyelsmyke viner som vi kjenner igjen på smak av plommer og kirsebær. Dersom Merlot-viner lagres (og de tåler lagring godt) utvikler de ofte smaker av kaffe, sjokolade og lær sammen med krydder og vanilje – spesielt dersom vinen lagres på fat. Denne mykheten er grunnen til at druen er spesielt god i en blanding med Cabernet Sauvignon i Bordeaux. Dette området i Frankrike har historisk sett vært marginalt for å få modne Cabernet-druer, noe som kan gi litt grønne og harde tanniner. Merlot derimot modner tidligere og den myke modne frukten gir en flott balanse i vinen.

Merlot stammer genetisk fra en annen av Bordeaux-druene; Cabernet Franc. Og siden Cabernet Sauvignon er en krysning av Cabernet Sauvignon og Sauvignon Blanc så kan vi kalle dem for en stor lykkelig fransk familie fra Bordeaux.

Merlot har også vært en av de mest populære druene i California, men fikk seg en knekk etter filmer Sidways som ble sluppet i 2004. I denne filmen fremelskes viner av Pinot Noir, mens hovedpersonen tilsynelatende ikke kan fordra Merlot. En av de mest kjente frasene fra filmen er da hovedpersonen Miles sier; «No, if anyone orders merlot, I’m leaving. I am NOT drinking any fucking merlot!». Nå skal det sies at interessen for Merlot var dalende lenge før Sideways, men det var faktisk en merkbar effekt i forbruket av både Merlot (dalende) og Pinot Noir (sterkt økende) etter filmen.

Utsagnet fra filmen har gitt druen et urettferdig dårlig rykte, og du vil finne mange fantastisk gode viner av ren merlot og der druen er blandet med andre druer! Det skal sies at det finnes en del rimelige viner av merlot som absolutt ikke hjelper på ryktet, men det kan vi si om de fleste druer. Det er lett å komme med dyre viner som er av høy kvalitet, men denne gangen ville jeg gi dere et par eksempler på relativt rimelige viner som leverer!


Weinert Merlot 2020

5700201

Produsent: Bod. y Cavas de Weinert
Område: Argentina, Mendoza
Druer: Merlot 100%
Pris: 200,-

Weinert er en favoritt fra Argentina, og de lager vin av mange forskjellige druer. Dette er en vin som er laget at 100% Merlot, så den gir et godt bilde av hva druen kan levere.
Medium/dyp rødbrun farge. Lukter plomme/sviske, fjøs, cedertre, urter, lær og litt jordlig. I munnen har den medium+ syre, medium+ tannin og god lengde. Vinen er balansert og avrundet, og bærer alkoholen godt (14,1%).


Ch. Maucamps 2006

10353101

Produsent: Ch. Maucamps
Område: Frankrike, Bordeaux, Haut-Médoc
Druer: Merlot 35%, Petit Verdot 5%, Cabernet Sauvignon 60%
Pris: 279,90-

Dette er en relativt rimlig vin fra Haut-Médoc i Bordeaux med en miks av Merlot, Cabernet Sauvignon, samt Petit Verdot.
Dyp rød farge med brun kant. Dufter av bjørnebær, plomme/sviske og litt krydder (vanilje). I munnen er den myk og god med medium+ syre og lette tanniner. Dette er en relativt enkel Bordeaux, men et godt valg for å bli litt bedre kjent. Det er dessuten en veldig rimelig vin som har rukket å bli nesten 20 år gammel!

Legg igjen et svar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Translate »