Ivars drømmedag
Den litt pompøse overskriften er helt reell! Ivar fyller 60 år i år, og inviterte vinklubbens medlemmer med følge til en vinsmaking av 8 fantastiske viner. Litt av poenget med vinsmakingen var å gi fruene innblikk i hva vi driver med i vinklubben samtidig som at vi fikk muligheten til å smake på de mange gode vinene.
Kvelden startet med et lite slideshow fra de 16 årene vinklubben har holdt på, med bilder både fra vinsmakinger, arrangement og de flotte turene vi har hatt. Vi konstaterte raskt at disse årene har satt sine spor på klubbens medlemmer, men mer enn det har det gitt oss mange uforglemmelige opplevelser!


Nyetimber Tillington Single Vineyard 2014 – Pris: 1400,-
Produsent: Nyetimber
England, Sussex
Druer: Pinot Noir 73%, Chardonnay 27%
En enkeltvinmarks-vin fra en av Englands pionerer på musserende vin! Nyetimber har vært med oss gjennom mange år i vinklubben – helt siden vi smakte deres Classic Cuvee på en vinmesse for nesten 10 år siden. Dette er en vin med enda høyere kvalitet som virkelig viser potensialet til engelsk musserende vin!
Medium gyllen farge og en intens duft av brioche, gult eple, sitron, urter og litt jordlig kjeller. Andre dufter som ble nevnt er kamfer, karamell, voks, smør, sjokolade, tørket aprikos og trøffel.
Smaken er ikke like kompleks, men vi fant eple, sitrus, grapefrukt, urter, kjeks, nøtter malt og karamell. Vinen har høy konsentrasjon og meget lang ettersmak!
Terningkast: 6 / 93 poeng

Georg Mosbacher Ungeheuer GG 2016 – Pris: ca 500,-
Produsent: Georg Mosbacher
Tyskland, Pfalz
Druer: Riesling 100%
I 2017 var vinklubben i Pfalz, Tyskland, og denne vinen ble med Ivar hjem i kofferten. Nå har vinen fått utviklet seg i kjelleren og viser hvilket potensial disse GG-rieslingene har!
Medium gulgrønn. Intens duft av bakt sitron, petroleum, urter, krydder, røykaktig mineralitet (flint), steinfrukt, litt gummi og banankaramell.
I munnen er det først og fremst den veldige friskheten som slår mot oss, men den høye konsentrasjonen gjør at vinen bærer syren fint. Bakt sitron, urter, eple, honning, flint/mineralitet og salt. Lang!
Terningkast: 6 / 92 poeng

Simpsons Q-Class Chardonnay 2022 – Pris: 1200,- (1,5 liter)
Produsent: Simpsons
England, Kent
Druer: Chardonnay 100%
Nok en vin fra en produsent som vi har besøkt. Q-Class er oppkalt etter motoren som stod i toget som kjørte over «Railway hill» der druene har vokst. Denne vinen blir kun laget de beste årgangene og selges kun på magnumflasker.
Lys til medium gulgrønn. Medium+ intensitet. Duften er ganske dominert av fat/vanilje, men i tillegg er der sitron, gult eple, smør/popcorn, urter, umodne stikkelsbær og brent toast.
Smak av sitron, grønt eple, fat, vanilje, urter, brunt smør og mineralitet.
Denne vinen hadde nok hatt godt av å bli lagret i mange år. Slik som den fremstår nå virker den litt ubalansert, men med godt potensiale.
Terningkast 5 / 89 poeng

Soalheiro Primeras Vinhas Alvarinho 2020 – Pris: 270,-
Produsent: Soalheiro
Portugal, Vinho Verde, Minho
Druer: Alvarinho
Soalheiro minnes vi fortsatt som et av de beste vingårdsbesøkene vi har hatt. Vi besøkte gården tilbake i 2019 da vi reiste til Portugal. Primeras Vinhas er en klasse opp fra deres standard Alvarinho, og denne kan lagres en del år.
Lys gulgrønn farge. God intensitet av grønt eple, fersken, sitrus, blomst og nestle. Pistasj-is ble også dratt frem. I munnen er den temmelig frisk med smak av sitron, grønt eple, steinfrukt, våt stein, røyktoner, urter, nøtt og litt smør.
Terningkast: 5 / 89 poeng

Selvapiana Bucheriale Chianti Rufina Reserva 2015 – Pris: 722,- (1,5 l)
Produsent: Fattoria Selvapiana
Italia, Toscana, Chianti Rufina
Druer: Sangiovese 100%
Chianti Rufina ligger øst for Firenze, og regnes for å være det nest beste underområdet i Chianti (etter Classico).
Medium rødbrun farge. God intensitet av røde bær (kirsebær, jordbær), jordkjeller, stall, lær, mandel, mørk sjokolade og fat.
I munnen fremstår vinen som godt balansert med smaker av kirsebær, krydder, lett fat og litt grønne tanniner.
Terningkast 5 / 89 poeng

Hirsch San Andreas Fault Pinot Noir 2021 – Pris: 600,-
Produsent: Hirsch Vineyards
USA, California, Sonoma Coast
Druer: Pinot Noir
En favoritt fra smakingene våre de siste årene!
Lys rød mot lilla farge. God intensitet av rips, kirsebær/moreller, jordbær, litt fat, vanilje, jord, lær, sigar og sjokolade.
Flott balanse i munnen. Moreller, jordbær, rips, nøtt, sopp, urt, krydder, fat, vanilje og lær.
Terningkast: 5 / 91 poeng

Sandrone Le Vigne Barolo 2007 – Pris: 680,-
Produsent: Luciano Sandrone
Italia, Piemonte, Barolo
Druer: Nebbiolo 100%
Turen til Piemonte i 2015 tok oss til Barolo. Vi minnes turen med en tørr munnfølelse etter masse tanniner, men også veldig gode minner fra både gode viner og uforglemmelige utflukter som inkluderte trøffeljakt og sykkeltur mellom vinrankene. Denne vinen fikk Ivar i 50-års present, og vi fikk nyte godt av det 10 år etter 🙂
Medium+ rødbrun farge. Meget kompleks duft av roser, kirsebær, lær, mørk sjokolade, krydder, sopp, skogbunn, vanilje, fat, lakris, tjære og tobakk. I munnen er dette en konsentrert vin med høy syrlighet og smak av sopp, jord, kirsebær, krydder, tjære og lakris.
Terningkast: 6 / 93 poeng

Kopke Colheita 1965 – Pris: 2850,-
Produsent: Sogevinus Fine Wines
Portugal, Douro
Druer: Tinto Cão 20%, Touriga Franca 20%, Touriga Nacional 30%, Tinta Roriz 30%
Selve rosinen i pølsa som det heter. 1965 var jo kveldens årstall, og en 60 år gammel portvin er ikke hverdagskost for medlemmene i vinklubben heller! Vi smakte først på vinen alene, og senere sammen med ost. En salig og uforglemmelig opplevelse! 1965 var en god årgang 🙂
Lys brun farge (likner karamellsaus). Intens duft av karamell, krydder, lær og tørket frukt (dadler, rosiner, svisker og fiken). Fruktkake og pepperkaker ble også nevnt rundt bordet.
Denne vinen «fyller alle smakshjul» med høy friskhet, stor fylde, mye sødme og konsentrasjon. Ettersmaken regnet vi i minutter – ikke sekunder.
Smak av tørket frukt, karamell, knekk og kaffe.
Det blir ikke så mye bedre enn dette!
Terningkast: 6 / 95 poeng



Etter smakingen hadde Vibeke laget til noen flotte fjøler med charcuterie. Nydelige oster og spekemat som vi nøt til vinene. Ivar fant også frem en magnumflaske Riesling fra Leitz som passet utmerket til maten!

Leitz Berg Schlossberg Riesling 2013 – Pris: ca 750,- (1,5 l)
Produsent: Weingut Leitz
Tyskland, Rheingau
Druer: Riesling 100%
En konsentrert og ganske kompleks riesling med dufter av voks, epler, bakt sitron og god mineralitet.
Terningkast: 5 / 90 poeng

Hos Ivar


