Img 7449
Vingårdsbesøk

Vingårdsbesøk hos João Portugal Ramos

På ferie i Portugal tok vi turen innom til João Portugal Ramos i Estremoz, Alentejo. Jeg hadde stort sett kun smakt røde viner fra Alentejo før jeg reiste til Portugal, og tenkte at de beste hvite ble laget nord i landet (!) Overraskelsen var derfor stor da jeg smakte mine første hvite viner fra Alentejo på restaurant i Lisboa, og senere i Evora. Dette var hvite viner med lav alkoholprosent på rundt 12%, god syre og ikke minst veldig flott struktur!

Img 7417

Men la meg fortsette med vingårdsbesøket. João Portugal Ramos holder til like utenfor Estremoz i et flott opparbeidet gårdsbygg. Besøket hadde vi bestilt på forhånd, og skulle inkludere en runde på gården før vi fikk lunch med paring av 4 viner. Vi ble tatt vel imot av Denisa som viste oss rundt på gården før hun senere serverte vinene til maten.

Vi startet med å se en film om João Portugal Ramos og historien hans og selskapet. Han studerte agronomi i Lisboa, og startet sin karriere som ønolog i Alentejo i 1980. I løpet av 80-årene fikk han anledning til å arbeide som konsulent i flere av Portugals kjente vinområder. Det var først i 1988 at han investerte i egen eiendom i Estremoz og plantet sine første 5ha vinmark som gav sin første høst i 1992. De første årene leide han driftsbygg, men allerede i 1997 flyttet han inn i Villa Santa der han fortsatt holder til. Han hadde stor suksess med vinene sine, og utvidet gården i Estremoz ganske tidlig. Men i 2007 tok han et langt steg videre og begynte sitt prosjekt i Douro, og 3 år senere startet han opp i Minho i Vinho Verde-området. Så i 2016 kjøpte han opp brandy-produsenten Carvalho Ribeiro & Ferreira (CR&F) som er en av de mest kjente i landet. Veien videre for João Portugal Ramos er at barna skal komme mer og mer inn i selskapet, og til slutt overta.

Img 7471
Her ser du byen Estremoz i bakgrunnen

Rundt 70% av vinen som João Portugal Ramos produserer er rødvin, men de lager også hvit, rosé og musserende vin – i tillegg til olivenolje og brandy. Hele 70% av produksjonen går til eksport.
De har mange forskjellige typer jord i området, men den mest spesielle finner vi i vinmarken som heter Estremoz som består av marmor og leire. De beste årene lager de en egen vin som heter Estremoz, og den ble sist laget i 2019. Første gang denne vinen ble lansert fikk den eksepsjonelle tilbakemeldinger fra pressen.

Høsten i Alentejo starter i august – september med de grønne druene som renses, knuses, presses og fermenteres på stålfat. De røde druene legges i ståltank uten å knuses. Det er vekten av druene som knuser de underste druene og skaper en delvis karbonisk fermentering.
Druene til premium-vinene blir derimot behandlet litt ulikt. Her sorteres druene for hånd og avstilkes før de flyttes over i store «lagares» laget av marmor fra Estremoz. De har to «små» lagares som rommer 4 tonn, men i tillegg har de bygget 6 større lagares som rommer 6 tonn hver og som er temperatur-kontrollerte. Her fottråkkes druene og fermenterer før de presses og modnes på fat. Siden de har problemer med å få tak i nok folk har de investert i «tråkkemaskiner» som kan tråkke druene i de store lagares’ene. Disse ble for første gang brukt i 2024, så de kan ikke smake om det gjør noe med kvaliteten enda. Plukkerne kommer fra flere land. De som reiser lengst kommer fra Bangladesh og Nepal, og jobber kun i sesongen som plukkere.

Img 7426

Når det gjelder fat så har de både franske, amerikanske og ungarske fat. Disse brukes kun 3 ganger, og det er reservevinene som bruker fatene første gang. I tillegg til eikefat har de også et betong-egg som de bruker til sin oransjevin. De hadde dessverre ikke mer igjen av oransjevin igjen, så vi fikk ikke smakt denne.
Fatene blir lagret i et stort rom på ca 12 grader. Rommet er avkjølt med aircondition, og de har små renner rundt i rommet som de kan fylle med vann for å øke luftfuktigheten i rommet dersom det blir for tørt. João oppbevarer dessuten sin egen samling av viner i et stort hjørne av dette rommet.
De produserer totalt rundt 4 millioner flasker vin, og vinen fra alle vingårdene deres i forskjellige regioner blir fraktet til Estremoz for å bli flasket her.

Etter å ha blitt vist rundt i kjelleren og fått mye informasjon var det på tide med lunch og smaking av viner. Vi ble vist inn i restauranten der lunchen ble servert, og vi begynte med å få et glass hvitvin på bordet.


Img 7475

Marquês de Borba Colheita White 2024
Portugal, DOC Alentejo
Druer: Arinto, Antão Vaz, Viognier

Deres yngste og letteste variant av denne vinen.
Lys strågul farge med duft av sitrus og urter.
I munnen er den frisk og fruktig med lett kropp og litt vannete munnfølelse. Den har høy syre og smaker sitrus, hvit steinfrukt, urter og lett mineralitet.

86 poeng


Img 7477

Marquês de Borba Vinhas Velhas White 2023
Portugal, DOC Alentejo
Druer: Arinto, Roupeiro, Antão Vaz, Alvarinho

Fra samme området som den første, men druene til denne vinen kommer fra over 25 år gamle vinstokker. Druene blir kjølt ned og fermentert i tempraturkontrollerte ståltanker først. Etter ca 1/3 av fermenteringen blir mosten flyttet over i fat der den fullfører fermenteringen.

Lys gul farge. Duft av fat, sitrus og urter.
Oljeaktig munnfølelse med god struktur og fin syre. Smaken er også litt preget av fat, men også urter, krydder litt tropisk frukt og mineralitet.

88 poeng


Img 7480

Marquês de Borba Vinhas Velhas Red 2022
Portugal, DOC Alentejo
Druer: Alicante Bouschet, Aragonez, Castelão, Syrah

Som vinen over fra gamle vinstokker, men denne med over 35 år gamle. Druene blir avstilket og sortert før de knuses og fottråkkes i lagares i 4-5 dager. Resten av fermenteringen skjer i ståltanker før mosten presses. Vinen modnes i amerikanske og franske fat i 12 mnd.

Mørk rød farge. Duft av mørke og røde bær, urter, mint (eukalyptus?), fat og vanilje. I munnen er det lette tanniner, god syre og medium+ lengde. Finner igjen det samme i smak som i lukt, men noe mineralitet i tillegg.

89 poeng


Img 7484

Duorum Late Bottled Vintage 2019
Portugal, DOC Douro
Druer: Touriga Nacional (40%), Touriga Franca (40%), Tinto Cão (10%), Sousão (10%)

Flere av drueplantene som har gitt druer til denne vinen er over 100 år gamle! Druene er maskintråkket i temperaturkontrollert lagares. Lagret i 4 år på 650l franske eikefat før den er tappet på flaske. Høstet i 2019, og flasket i 2023.

Dyp rød farge. Mørke bær, tørket frukt (svisker) og krydder på topp, mens litt under finner du toner av tobakk og lær. Høy konsentrasjon, stor kropp og lang ettersmak.

91 poeng


Img 7486 2

Etter lunchen fikk vi en liten smakebit av deres flotteste brandy CR&F XO. Det andre paret som var med på omvisningen var venner av importøren i Luxemburg, og han hadde sørget for at de fikk smake seg gjennom rangen av CR&F brandy. For min del holdt det med en av disse.

Den har en intens duft av karamell og svisker. Siden jeg ikke er noe brennevin-kjenner så avstår jeg fra å gi karakter, men paret fra Luxemburg smilte veldig og mente at dette var veldig god brandy!


Alt i alt er interessant besøk der vi ble bedre kjent med produsenten og området. Denisa var veldig hyggelig og hjelpsom, og vi overrakte henne tradisjonen tro en norsk eplesider. Denne gangen hadde vi med Lagmann fra Aga Sideri.

Img 7489

Legg igjen et svar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Translate »

Som de fleste andre nettsteder benytter vi cookies, og dersom du fortsetter å surfe her aksepterer du bruken av disse.